Operated By ScotRail
Larkhall
Formed from 2L16
d. 1633
Merryton
a. 1634
d. 1635
Allanton Loop
p. 1636
Chatelherault
a. 1637
d. 1638
Haughhead Jn
p. 1639
Hamilton Central
a. 1642
d. 1643
Hamilton West
a. 1645
d. 1645
Blantyre
a. 1648
d. 1649
Newton (Lanark)
a. 1652
d. 1656
Newton West Jn
p. 1658
Cambuslang
a. 1659
d. 1700
Rutherglen East Jn
p. 1701
Rutherglen Central Jn
p. 1702
Rutherglen
a. 1703
d. 1704
Dalmarnock
a. 1706
d. 1707
Bridgeton
a. 1708
d. 1709
Argyle Street
a. 1712
d. 1713
Glasgow Central Low Level
a. 1714
d. 1717
Anderston
a. 1718
d. 1719
Exhibition Centre
a. 1720
d. 1721
Finnieston East Jn
p. 1723
Partick
a. 1724
d. 1725
Hyndland
a. 1727
d. 1728
Hyndland East Jn
p. 1729
Jordanhill
a. 1729
d. 1730
Scotstounhill
a. 1732
d. 1732
Garscadden
a. 1734
d. 1735
Yoker
a. 1737
d. 1737
Clydebank
a. 1739
d. 1739
Dalmuir
Then Forming 2C16
a. 1743
Schedule Info
Train Info
Passenger Info